Korai fejlesztésre azoknak a 0-3 éves korú gyermekeknek van szüksége, akiknek fejlődése eltér a vele azonos korúakétól. Ha a gyermek harmadik életévét betöltötte, akkor vehet részt korai fejlesztésben és gondozásban, ha a szakértői bizottság szakértő véleménye alapján nem kapcsolódhat be az óvodai nevelésbe.
Milyen problémával fordulhatnak hozzánk?
- Értelmi fejlődés elmaradásával
- Mozgásproblémával
- Megkésett beszédfejlődéssel
- Viselkedészavarral
- Hallás-, látásproblémával
- Étkezéssel, alvással, és szobatisztasággal kapcsolatos gondokkal
- Koraszülött, kis súllyal született, veszélyeztetett gyermekek esetében
- Bármilyen más, gyermekével, családjával kapcsolatos problémával, vagy aggodalommal, amiben úgy érzi szakemberek segítségére szorul
Az ellátás igénybevételének módja:
- A szülő személyesen vagy írásban jelentkezhet a lakóhely, vagy a gyermek bölcsődéje szerinti illetékes járási szakszolgálatnál.
- A szülő számára javasolhatja a korai fejlesztés szükségességét szakorvos, védőnő, gyermekvédelmi szakember.
- A korai fejlesztést tagintézményeinkben írásos szakvélemény birtokában vehet igénybe a szülő. Amennyiben nem rendelkezik a szülő szakvéleménnyel, a szakértői vizsgálatot írásban kezdeményezheti a pedagógiai szakszolgálatnál.
- Korai fejlesztés szükségességét alátámasztó szakértői véleményt a járási pedagógiai szakszolgálatok is kiállíthatják, de csak 0-18 hónapos kisgyermek esetében, az erre irányuló szakorvosi vélemény birtokában.
- 18 hónapos kortól az óvodába lépésig a megyei szakértői bizottság állítja ki a szakértői véleményt
- A szülő bejelentkezésekor szakembereink elkérik azokat a szakorvosi dokumentumokat, melyek alátámasztják a korai fejlesztés szükségességét, valamint a születéskori zárójelentést.
- Az első találkozás, vizsgálat alkalmával egy részletes kérdőív kitöltésére is sor kerül, melyben szakembereink azt kérik a szülőktől, hogy tájékoztassanak bennünket arról, hogy addig miként zajlott a gyermek fejlődése, és a kisgyermek fejlődésében jelenleg mi a család problémája.
- A szakértői véleményben javasolt korai fejlesztés és gondozás igénybevétele nem kötelező, de nagyon fontos, hogy a szülő tudja, hogy a képességek az élet első éveiben gyarapodnak leggyorsabban. Minden gyermek számára fontos, hogy ebben az időszakban – az ő egyéni adottságait látva, azt alapul véve – segítsük értelmi, érzelmi és testi fejlődését.
- A korai fejlesztés a szakértői bizottság határozata alapján előírt óraszámban zajlik, többnyire egyéni formában, amelynek előnye, hogy a gyermek, a szülő és a szakember együtt tevékenykedhet, a szülőt megtanítjuk arra, hogy a foglalkozások során látottakat miként építheti be a szülő az otthoni napirendbe. Tanácsadásaink alkalmával bármilyen, a gyermek állapotát , fejlődését, fejlettségét érintő problémát megoszthatnak velünk.
Hol vehető igénybe a korai fejlesztés?
- A korai fejlesztés igénybe vehető a szakszolgálatunk tagintézményében. A korai fejlesztésben részesülőgyermek és kísérője részre utazási költségtérítés igényelhető. Amennyiben a személygépkocsival, vagy tömegközlekedéssel történő utazás nem megoldható a családok számára, a szakszolgálat munkatársai segítséget nyújtanak a különböző támogató szolgálatokkal történő kapcsolatfelvételhez.
- A bölcsődei nevelésben részesülő gyermekek korai fejlesztését a szakszolgálat munkatársai végzik.
- Ha a korai fejlesztés és gondozás igénybevétele a pedagógiai szakszolgálati intézményben nem oldható meg, a gyermek fejlesztésére otthoni ellátás keretében is sor kerülhet.